Side Plajları Hakkında

Side Plajları Hakkında

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan Side, deniz turizmi bakımından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Birçok tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmasının yanı sıra bünyesinde doğal güzellik olarak değerlendirilebilecek mavi bayraklı plajları da bulunur.

Genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında su sıcaklığı artan Akdeniz’de, en fazla turist akınına uğrayan bölgeler arasında yer alır. Mayıs ayından itibaren her geçen gün daha fazla yerli yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

Mayıs ayından itibaren turist akınına uğrayan Side’de tüm dönemlerde otel bulmak için Side otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Side Halk Plajı

Side beldesinin Çolaklı Mahallesi’nde bulunan ve sığ sulara ev sahipliği yapan bir plajdır. Daha çok aileler arasında tercih edilmektedir. Kumsalının çok temiz ve sığ olmasından dolayı çocuklar için elverişli bir ortam olarak değerlendirilir.

Geniş kumsalının yanında hemen derinleşmeyen suyu, yüzme bilmeyenler için ideal bir ortam oluşturmuştur. Tesis olarak kişisel ihtiyaçların görülebildiği, belediye tarafından karşılanan şezlong ve duş yerleri vardır.

Daha çok yerli halk tarafından tercih edilen plajın etrafında ihtiyaçları karşılamak için bol miktarda market büfe tarzı küçük işletmeler bulunmaktadır.

Side Halk Plajı’na girişler ücretsizdir.

Kumsal yapı olarak öncesinde çakıllı alan bulunur. Sonrasında ise oldukça yumuşak kumlu alan başlar. Koy ucunda bulunduğu için biraz daha dalgalı bir deniz yapısına ev sahipliği yapar. Girişlerde sadece şezlonglar için belirli bir ücret ödenir.

Çok büyük bir alana yayılmasa da temiz bir deniz yapısı vardır. Küçük bir alanda olduğu için, biraz daha nezih ve sakin bir ortamdır. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak, küçük bir işletme bulunur. Buralarda temel ihtiyaçlar karşılanabilir. Restoran benzeri yerdeki ücretlerde oldukça uygundur.

Kumköy Plajı

Kumköy Halk PlajıSide beldesinin Kumköy Mahallesi’nde bulunur. Plajın en önemli noktası, denizin en sığ noktalarından birisi olarak ön plana çıkmayı başaran bir sahil olmasıdır. Kumsalının çok temiz olması, dalgalı günde bile sularının berrak olması, derinliğinin birden artmaması ve yüzülebilir alan olarak en güvenli yerlerin başında gelmesinden dolayı, Side içerisinde en çok tercih edilen plajlardan birisidir. Ayrıca plaj tamamen ince kumdan oluşmaktadır.

Yüzme bilmeyen kişiler, çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenler için güvenlidir. Derinlik yaklaşık olarak 100 metreden sonra başlar. Diğer plajlar ve sahiller ile karşılaştırıldığında en geniş kumsal alanına sahip bölgedir.

Kumköy Sahili’ne girişler ücretsizdir.

Çolaklı Plajı

Çolaklı Halk PlajıSide beldesinin Çolaklı Mahallesi’nde yer alan Çolaklı Plajı, sığ sulara ev sahipliği yapan bir diğer plajdır. Side merkeze ise ortalama 9 km uzaklıktadır.

Yaklaşık olarak 30 metreye kadar derinliği 1.80 metreyi geçmez. Yüzme için daha çok tercih edilen plaj, yaz aylarında biraz daha dalgalı denizde yüzmek isteyenler tarafından akına uğrar. Diğer aylarda ise biraz daha sakin olduğu için sessiz ortamı sevenler tarafından tercih edilebilir.

Kumsala sıfır konumda bulunan otel, apart otel, restoran ve kafe tarzı mekânlar ile kişisel ihtiyaçlar karşılanabilir. Kumsal kesimi diğer plajlara göre hafif bir engebeye sahiptir.

Çolaklı Plajı’na giriş ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TELEFON ET