Blog

Blog

Side Antik Kenti-Antalya

Antik dönemde Pamfilya’nın en önemli liman kenti olan Side, Antalya’nın 80 kilometre doğusunda, Manavgat’ın 7 kilometre güneybatısında bulunan 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Side MÖ VII. yüzyılda bir yerleşim merkezi olmuştur. MÖ VI. yüzyılda tüm Pamfilya ile birlikte Lidya Krallığı‘nın egemenliğine girmiş, Lidya Krallığı’nın 547/46’da yıkılışından sonra Perslerin hâkimiyeti altına girmiştir. Bu devirde özgürlüğünü bir ölçüde koruyan kent, kendi adına sikke basmıştır. Büyük İskender’in Anadolu seferinde (MÖ 334) hiçbir direniş göstermeden kapılarını Makedonya kralına açan Side, daha sonraları İskender’in kurduğu büyük sikke basım merkezlerinden biri olmuştur. İskender’in ölümünden sonra Helenistik Dönem krallıkları arasında sürekli el değiştiren Side, MÖ III. yüzyılda, önce Ptolemaioslar’ın, MÖ 215-189 yıllarında da Seleukoslar’ın egemenliği altındadır. Şehir en çok Antiokhos III ile dostça ilişkilerde bulunmuş, Suriye Krallığı‘nın Bergama ve Rodos krallıklarının desteğini sağlamış, Romalılar‘a karşı açtığı savaşta Side donanmasıyla, Seleukoslar’ın yanında yer almıştır. Bu savaş sonunda Seleukoslar yenik düşünce MÖ 188 yılında yapılan Apameia Barışı‘na göre Pamfilya ve bu arada Side de Bergama Krallığı’na verilmiştir. Buna karşın Side bir süre sonra yeniden bağımsızlığına kavuşmuş ve tarih içerisindeki en parlak devirlerinden birini yaşamıştır.

MÖ 138 yılında Suriye tahtına oturan sonraları ise “Sidetes” lakabını alan Antiokhos VII’nin gençliğinde öğrenim görmesi için Side’ye gönderilmesi, kentin Doğu Akdeniz’de ne denli önemli bir kültür merkezi olduğunun göstergesidir. Kentin bu parlak dönemi fazla uzun sürmemiştir. MÖ 1. yüzyılda Pisidya ve dağlık Kilikya bölgelerinde başlayan korsanlık, Pamfilya ve dolayısıyla Side’ye de atlamış, korsanlarla başa çıkamayan Sideliler liman ve pazarlarını onlara açmak zorunda kalmışlardır. Sonunda MÖ 78 yılında Romalı Konsül Publius Servilius’un bölgeyi korsanlardan temizlemesi üzerine Side de Pamfilya’nın diğer kentleri gibi Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

MÖ 25 yılından sonra ise Augustus, Pamfilya bölgesini doğrudan doğruya kendisine bağlı bir memurun yönettiği eyalet haline getirmiştir. Bu tarihten sonra Side Roma’ya bağlı eyaletin bir kentidir. MS II. ve III. yüzyıllarda parlak bir dönem yaşayan Side, IV. yüzyılda fakirleşen bir Hıristiyan şehri görünümündedir. V. ve VI. yüzyıllarda üçüncü ve son parlak zamanını yaşayan kent, Doğu Pamfilya Metropolitliği‘nin başkenti olmuştur. IX. ve X. yüzyıllarda Arap akınlarıyla iyice zayıf düşen kentten Bizans imparatoru Konstantinos Porfirogennetos (913-959) “De Thematibus’’ adlı eserinde bir “korsanlar yuvası” olarak söz etmektedir. Arap coğrafyacısı İdrisi ise (1150’ye doğru) Side’yi “Yanık Antalya” olarak adlandırmakta, halkının ise iki günlük mesafede bulunan “Yeni Antalya”da iskân edilmiş olduğunu bildirmektedir.

Ticaret ve liman kenti olarak tanınan Side Antik Kenti kalıntıları üzerinde XX. yüzyıl başlarında Giritli göçmenler tarafından Selimiye Köyü kurulmuştur. Bir yarımada üzerine kurulmuş olan Side, diğer Pamfilya kentlerinde olduğu gibi şehrin ana kapısından başlayan bir anıtsal cadde boyunca uzanmaktadır. Kuzeydoğudaki “Büyük Kapı”dan başlayan ana cadde, Tiyatro önündeki kavis dışında hemen hemen düz bir çizgi şeklinde yarımada boyunca ilerleyerek tapınaklar yakınında büyük bir meydanla sona erer. Kentin ikinci büyük caddesi de “Büyük Kapı”dan kentin güneyine doğru uzanmaktadır. Her iki cadde de sütunlu olup, iki taraflarında korint başlıklı sütunlu portikler ve bunların gerisinde de bir sıra dükkân vardır.

Side Plajları Hakkında

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan Side, deniz turizmi bakımından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Birçok tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmasının yanı sıra bünyesinde doğal güzellik olarak değerlendirilebilecek mavi bayraklı plajları da bulunur.

Genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında su sıcaklığı artan Akdeniz’de, en fazla turist akınına uğrayan bölgeler arasında yer alır. Mayıs ayından itibaren her geçen gün daha fazla yerli yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

Mayıs ayından itibaren turist akınına uğrayan Side’de tüm dönemlerde otel bulmak için Side otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Side Halk Plajı

Side beldesinin Çolaklı Mahallesi’nde bulunan ve sığ sulara ev sahipliği yapan bir plajdır. Daha çok aileler arasında tercih edilmektedir. Kumsalının çok temiz ve sığ olmasından dolayı çocuklar için elverişli bir ortam olarak değerlendirilir.

Geniş kumsalının yanında hemen derinleşmeyen suyu, yüzme bilmeyenler için ideal bir ortam oluşturmuştur. Tesis olarak kişisel ihtiyaçların görülebildiği, belediye tarafından karşılanan şezlong ve duş yerleri vardır.

Daha çok yerli halk tarafından tercih edilen plajın etrafında ihtiyaçları karşılamak için bol miktarda market büfe tarzı küçük işletmeler bulunmaktadır.

Side Halk Plajı’na girişler ücretsizdir.

Kumsal yapı olarak öncesinde çakıllı alan bulunur. Sonrasında ise oldukça yumuşak kumlu alan başlar. Koy ucunda bulunduğu için biraz daha dalgalı bir deniz yapısına ev sahipliği yapar. Girişlerde sadece şezlonglar için belirli bir ücret ödenir.

Çok büyük bir alana yayılmasa da temiz bir deniz yapısı vardır. Küçük bir alanda olduğu için, biraz daha nezih ve sakin bir ortamdır. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak, küçük bir işletme bulunur. Buralarda temel ihtiyaçlar karşılanabilir. Restoran benzeri yerdeki ücretlerde oldukça uygundur.

Kumköy Plajı

Kumköy Halk PlajıSide beldesinin Kumköy Mahallesi’nde bulunur. Plajın en önemli noktası, denizin en sığ noktalarından birisi olarak ön plana çıkmayı başaran bir sahil olmasıdır. Kumsalının çok temiz olması, dalgalı günde bile sularının berrak olması, derinliğinin birden artmaması ve yüzülebilir alan olarak en güvenli yerlerin başında gelmesinden dolayı, Side içerisinde en çok tercih edilen plajlardan birisidir. Ayrıca plaj tamamen ince kumdan oluşmaktadır.

Yüzme bilmeyen kişiler, çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenler için güvenlidir. Derinlik yaklaşık olarak 100 metreden sonra başlar. Diğer plajlar ve sahiller ile karşılaştırıldığında en geniş kumsal alanına sahip bölgedir.

Kumköy Sahili’ne girişler ücretsizdir.

Çolaklı Plajı

Çolaklı Halk PlajıSide beldesinin Çolaklı Mahallesi’nde yer alan Çolaklı Plajı, sığ sulara ev sahipliği yapan bir diğer plajdır. Side merkeze ise ortalama 9 km uzaklıktadır.

Yaklaşık olarak 30 metreye kadar derinliği 1.80 metreyi geçmez. Yüzme için daha çok tercih edilen plaj, yaz aylarında biraz daha dalgalı denizde yüzmek isteyenler tarafından akına uğrar. Diğer aylarda ise biraz daha sakin olduğu için sessiz ortamı sevenler tarafından tercih edilebilir.

Kumsala sıfır konumda bulunan otel, apart otel, restoran ve kafe tarzı mekânlar ile kişisel ihtiyaçlar karşılanabilir. Kumsal kesimi diğer plajlara göre hafif bir engebeye sahiptir.

Çolaklı Plajı’na giriş ücretsizdir.

TELEFON ET